Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc nebo ankylozující spondylitida patří mezi revmatická zánětlivá onemocnění s chronickým průběhem, při kterých je zasažena především páteř čili axiální skelet a někdy i jiné velké klouby. Častěji jsou postiženi muži než ženy, v poměru asi 3:1, přičemž onemocnění začíná obvykle ve věku 20 až 40 let. Předpokládá se genetická predispozice, protože v některých rodinách (s antigenem HLA-B27) se v přímém příbuzenstvu toto onemocnění vyskytuje častěji.

BOLEST, ZTUHLOST, NEPOHYBLIVOST

Bechtěrevova nemoc se obvykle projevuje bolestmi v zádech, které bývají různé intenzity a mohou se vyskytovat i v nočních hodinách. Typickou bývá ranní ztuhlost páteře a někdy i velkých kloubů, která se po ranním rozhýbání nebo rozcvičení upraví. Bolesti a ztuhlost se však opakují, bývají různé intenzity a postižený/á se je snaží podvědomě mírnit tím, že zaujímá postoj s předkloněnou páteří a hlavou čili se hrbí. Také dýchá mělčeji, aby šetřil žeberně-páteřní spojení (drobné klouby v oblasti obratlů páteře a žeber), která jsou při hlubším dýchání a při pohybech hrudníku více namáhaná a při Bechtěrevově nemoci bolestivá. Někdy bývá přítomna i horečka, zvýšená únava, nechuť k jídlu, hubnutí, anémie apod. Nastávají zánětlivé změny, ztuhlost, případně vyrotování a zlomeniny obratlů, což vede k tlaku – kompresi míšních kořenů (nervů), se vznikem neurologických příznaků, jako je impotence, noční pomočování, apod. Pokud se onemocnění včas nezjistí a odborně neléčí, vede zhruba po 10 letech k výrazným strukturálním změnám obratlů a celé páteře. Obratle, meziobratlové ploténky a celá páteř postupně znehybní, může se stát až natolik rigidní, že postižený není schopen se sehnout a rukama dosáhnout na kolena. Znehybnění postupuje pozvolna, začíná obvykle v dolní – křížové části zad, postupuje vzhůru, až nakonec páteř může nabýt tvar bambusové tyče.

CVIČENÍ JE ČÍSLO 1

V prevenci zhoršování onemocnění i při samotné léčbě je velmi důležité pravidelné denní cvičení, správné vzpřímené držení těla, strečink, jemné masáže. Z chemických léků se nejčastěji používají nesteroidní antirevmatika, která působí zároveň protizánětlivě, v případě akutního zhoršení stavu také glukokortikoidy, avšak pro jejich možné závažné nežádoucí účinky se používají spíše jen na nezbytně nutnou, krátkou dobu. V současnosti je již dostupná i tzv. biologická léčba, která má nejméně nežádoucích účinků. Onemocnění významně snižuje kvalitu života tím, že omezuje mobilitu, snižuje fyzickou výkonnost a způsobuje postiženému bolesti. Bechtěrevova choroba je chronické onemocnění, které postupně progreduje a nedá se vyléčit, protože příčinná léčba neexistuje. Lze ji však významně zpomalit a zmírnit klinické obtíže. Pravidelným pohybem a cvičením lze dosáhnout dlouhodobě uspokojivé hybnosti, funkce i kondice páteře.

PŘÍRODA POMÁHÁ

I při Bechtěrevově nemoci najdou uplatnění přírodní přípravky Energy jako prevence progrese a doplněk léčby. Z Pentagramu® bylinných koncentrátů je vhodný především Renol, který detoxikuje a harmonizuje organismus, pomáhá při regeneraci pohybového aparátu. Obvyklé dávkování je 2–3x denně 5–7 kapek ve sklenici vody, během prvních dnů užívání jsou dávky nižší. Po třech týdnech podávání se vždy udělá týdenní přestávka.

Velmi se doporučuje podpořit účinky Renolu zevně bylinným krémem Artrin, který se aplikuje na kůži zpravidla 2x denně. Nanášíme ho na oblast celé páteře a na všechny bolestivé klouby, šlachy, svaly, úpony. Pomáhá odstraňovat bolesti, zánět a případné otoky. Můžeme ho využít i na reflexní masáž chodidel, přidávat do koupele.

Prospěšný je Cytosan (1–2 kapsle denně) pro celkové detoxikační účinky na organismus, lokálně na bolestivé části páteře lze aplikovat Cytosan Fomentum gel, který vytvoří účinný zábal proti bolesti. Jako nadstavbový přípravek se v praxi osvědčil vícesložkový Skeletin, který pomáhá při regeneraci kloubních spojení a chrupavek meziobratlových plotének. Užívá se dlouhodobě v dávce 2x denně 2 kapsle. Pro protizánětlivé působení lze zároveň využít Vitamarin s obsahem rybího tuku, omega-3 mastných kyselin a vitaminu D. Užívají se obvykle 2x denně 1–2 kapsle.

Podpůrné, relaxační a bolest uvolňující účinky mají humátové lázně v Balneolu a koupelové soli Biotermal z Podhájske. Pomáhají při regeneraci pohybového systému. Při akutním zánětu však lázeň nesmí být horká, pouze mírně teplá nebo vlažná. Jsou vhodné zelené potraviny – Barley Juice, Spirulina Barley, Organic Chlorella, které díky obsahu minerálů, vitaminů, enzymů a chlorofylu podporují regenerační proces, působí protizánětlivě a očistně na organismus. Léčivé čaje Smilax officinalis a Lapacho najdou též uplatnění u revmatického zánětu páteře.

MUDr. JÚLIUS ŠÍPOŠ